قوانین بازی داروغه ناتینگهام

ارسال شده در: قوانین بازی | ۰

قوانین بازی داروغه ناتینگهام

 

قوانین بازی داروغه ناتینگهام
قوانین بازی داروغه ناتینگهام

 

بازی داروغه ناتینگهام یکی از بهترین و شناخته شده‌ترین بازی‌های یبک دورهمی (Party Game) است. در ادامه می‌توانید قوانین بازی داروغه ناتینگهام را به فارسی مطالعه کنید تا با ماجرای این بازی آشنا شوید و بتوانید آن را بازی کنید.

محتویات جعبه بازی:

 • ۲۱۶ کارت کالا؛ شامل: ۱۴۴ کالای قانونی (به رنگ سبز)، ۶۰ کالای قاچاق (به رنگ قرمز) و ۱۲ کالای سلطنتی (به رنگ قرمز با یک آرم طلایی و نشان داروغه در پایین کارت)
 • ۱۱۰ سکه طلا در چهار مدل: ۳۹تا سکه به ارزش ۱طلا – ۴۲ سکه به ارزش ۵طلا- ۱۷ سکه به ارزش ۲۰طلا – ۱۲ سکه به ارزش ۵۰ طلا
 • ۱ نشان داروغه
 • ۵ استند حجره تجار
 • ۵ پاکت حمل محموله تجار
 • برگه قوانین بازی

 

کارت‌های کالا:

هر کارت، کالایی را نشان می‌دهد که تاجران می‌توانند در بازار ناتینگهام وارد کرده و به فروش برسانند.

در گوشه سمت راست بالای هر کارت، ارزش آن کالا نوشته شده است. این عدد امتیازی را نشان می‌دهد که هر تاجر در صورت داشتن آن در حجره خود، کسب می‌کند.

عدد گوشه سمت راست پایین هر کارت، عدد جریمه را نشان می‌دهد. این عدد مقدار طلایی را نشان می‌دهد که شما در صورت نیاز باید در مرحله بازرسی پرداخت کنید.

۱۴۴ کارت قانونی کالا وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • ۴۸ کارت سیب که هر کدام ۲ طلا ارزش دارند.
 • ۳۶ کارت پنیر که هر کدام ۳ طلا ارزش دارند.
 • ۳۶ کارت نان که ۳ طلا ارزش دارند.
 • ۲۴ کارت مرغ که هرکدام ۴ طلا ارزش دارند.

 

همچنین ۶۰ کارت کالای قاچاق در بازی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • ۲۲ کارت فلفل که هرکدام ۶ طلا ارزش دارند.
 • ۲۱ کارت مشروبات الکلی! که هرکدام ۷ طلا ارزش دارند.
 • ۵ کارت کمان که هرکدام ۹ طلا ارزش دارند.

مضاف بر اینها، ۱۲تا کارت قاچاق دیگر نیز وجود دارند که کالاهای سلطنتی نامیده می‌شوند. این کالاها با یک بنر طلایی و نشان داروغه در قسمت پایینشان مشخص شده‌اند. این کارت‌ها فقط در بازی پیشرفته استفاده می‌شوند.

 

راه‌اندازی بازی:

هر بازیکنی یک استند حجره تاجر و یک پاکت حمل محموله تاجر می‌گیرد و آنها را در جلوی خودش قرار می‌دهد. یکی از بازیکنان را به عنوان بانکدار انتخاب کنید. بانکدار به هر بازیکن (از جمله خودش) ۵۰ طلا می‌دهد. بانکدار بقیه پول‌ها را در بانک نگه می‌دارد و در طول باز‌ی، بده بستان‌‌ها با بانک را انجام می‌دهد. او باید حواسش باشد که پول‌های بانک را با پول‌های شخصی خودش قاطی نکند.

پیشنهاد می‌شود در اولین دور، بازی را به صورت کلاسیک انجام دهید. (بدون کالاهای سلطنتی). ۱۲ کارت کالاهای سلطنتی را کنار گذاشته و به جعبه بازی برگردانید. سپس بقیه کارت‌های کالا را بر زده و به هر بازیکن ۶ کارت (به پشت) بدهید.

بقیه کارت‌ها را به پشت در وسط میز قرار دهید. (به این مکان انبار می‌گوییم)

پنج کارت از انبار رو کنید و آنها را روی (به رو) هم در سمت راست انبار قرار دهید. (به این کارت‌ها، کارتهای مصرف شده سمت راست می‌گوییم)

پنج کارت دیگر از انبار رو کنید و در سمت چپ انبار به رو بگذارید. (به این کارت‌ها، کارت‌های مصرف شده سمت چپ می‌گوییم.)

بله، دو ستون ار کارت‌های مصرف شده وجود دارد. هر بازیکن می‌تواند کارت‌های موجود در این ستون‌ها را در هر زمان از بازی که خواست نگاه و بررسی کند.

در نهایت، بازیکنی که پول بیشتری در آن لحظه در جیبش باشد، داروغه می‌شود و نشان داروغه را دریافت می‌کند. اگر پول دو نفر با هم برابر بود یا هیچ کس پول نداشت، به صورت تصادفی یا با قرعه‌کشی یک نفر را به عنوان داروغه انتخاب کنید.

 

شروع بازی

بازی در چند راند برگزار می‌شود. در هر راند، یک بازیکن، نقش داروغه را بازی خواهد کرد و مابقی بازیکنان تاجر خواهند بود.

هر راند به پنج مرحله زیر تقسیم می‌شود:

 1. مرحله بازار
 2. مرحله پرکردن پاکت‌های محموله توسط تجار
 3. مرحله خوداظهاری
 4. مرحله بازرسی
 5. پایان راند

توجه کنید که داروغه فقط مرحله بازرسی و مرحله پایان راند را بازی می‌کند و در طول ۳ مرحله قبلی باید حواسش به بازیکنان دیگر باشد و آنها را بپاد!

در پایان هر راند، داروغه نشان خود را به بازیکن سمت چپ خود می‌دهد و نفر سمت چپی داروغه جدید خواهد بود. بازی تا زمانی که هر بازیکن دوبار نقش داروغه را بازی کنند؛ ادامه خواهد یافت (در بازی سه نفره تا زمانی که هر بازیکن سه بار نقش داروغه را بازی کند)

قوانین بازی داروغه ناتینگهام
قوانین بازی داروغه ناتینگهام

بازی سه نفره

در بازی سه نفره، دو نکته متفاوت است:

 • قبل از این که کارت‌ها را بر زده و پخش کنید؛ تمام کارت‌هایی که علامت «۴+» روی آن قرار دارد را از بازی کنار گذاشته و به جعبه برگردانید. این کارت‌ها شامل: تمام ۳۶ کارت نان، ۴ کارت فلفل، ۵ کارت مشروبات الکلی و ۳ کارت ابریشم می‌شود. اگر بازی را به صورت پیشرفته و با کارت‌های سلطنتی انجام می‌دهید نیز چند کارت را که علامت «۴+» دارند باید کنار بگذارید.
 • بازی را با قوانین عادی تا زمانی که هر بازیکن سه بار داروغه شود ادامه دهید.

 

مرحله اول: بازار

در این مرحله، شما می‌توانید کارت‌هایی که لازم ندارید را از بازی خارج کرده و کارت‌های دیگری از انبار بردارید. به امید این که یک سری کالای یک دست برای مبادله در بازار جور کنید.

بازی با بازیکنی که در سمت چپ داروغه قرار گرفته، شروع شده و به صورت ساعت‌گرد ادامه پیدا می‌کند. هر تاجر یک نوبت دارد که در نوبتش می‌تواند حداکثر تا ۵ کارت را به پشت از کارت‌های تو دستش، بیرون بگذارد و پس از آن تا حداکثر ۶کارت (از انبار یا کارت‌های بازی شده چپ و راست) بردارد.

همانطور که گفته شد شما می‌توانید از کارت‌های انبار یا کارت‌های بازی شده در چپ و راست کارت بردارید. این به این معنی است که اگر کارت سوم از کارت‌های بازی شده را می‌خواهید باید اول دو کارت رویی آن را بردارید.

توجه: شما باید همیشه اول کارت‌های مورد نظر خود از کارت‌های بازی شده سمت چپ و راست را بردارید و سپس از روی کارت‌های انبار کارت بردارید.

بعد از این که کارت‌های خود را برداشتید. آن کارت‌هایی را که از دست خود بیرون گذاشته بودید (به رو) بر روی بقیه کارت‌های بازی شده بگذارید. این که در سمت چپ بگذارید یا راست به انتخاب شما بستگی دارد و آزاد است.

راهنمایی: کارت کشیدن از کارت‌های بازی شده، راه خوبی برای پیدا کردن کالاهایی که است که به آنها نیاز دارید اما این کار باعث می‌شود داروغه بفهمد شما در حال جور کردن چه کالایی هستید. با کارت برداشتن از انبار می‌توانید او را گیج کنید و فریبش دهید.

 

مثال: فریدون، دو تا کارت مرغ در دستش دارد. او می‌خواهد دومین کارت از کارت‌های بازی شده سمت چپ که مرغ است را هم بردارد. برای این کار او سه کارت  خودش را از دستش بیرون می‌گذارد. بعد دو کارت از روی کارت‌های بازی شده سمت چپ و یک کارت از روی کارت‌های انبار برمی‌دارد. سپس سه کارت خود را که بیرون گذاشته بود روی کارت‌های بازی شده سمت راست می‌گذارد. (به رو)

 

 

قوانین بازی داروغه ناتینگهام
قوانین بازی داروغه ناتینگهام

مرحله دوم: پر کردن پاکت‌های محموله توسط تجار

در این مرحله، شما کارت‌های کالاهایی که می‌خواهید در بازار ناتینگهام به فروش برسانید را درون پاکت خودتان قرار می‌دهید.

شما می‌توانید از یک تا پنج کارت کالا از تو دست خودتان را داخل پاکت بگذارید.

توجه: شما نمی‌توانید هیچ کارتی داخل پاکت نگذارید یا بیشتر از پنج کارت قرار دهید.

مواظب باشید که داروغه یا بازیکنان دیگر متوجه نشوند که شما چه کارتی راداخل پاکت قرار می‌دهید.

زمانی که مطمئن شدید که کدام کارت‌ها را می‌خواهید داخل پاکت بگذارید. در پاکت را بسته و آن را در مقابل خود روی میز قرار دهید. از زمانی که در پاکت را می‌بندید دیگر حق عوض کردن کارت‌های داخل آن را ندارید.

 

مثال: میثم، می‌خواهد تجارت سیب کند. او چهار کارت سیب را که در دستش بوده در پاکت قرار می‌دهد. سپس او یک کارت تیر و کمان را هم اضافه می‌کند. او می‌خواهد یک کارت ابریشم خود را هم رد کند اما اجازه قرار دادن بیشتر از ۵ کارت در پاکت را ندارد.

 

مرحله سوم: خوداظهاری

در این مرحله شما باید اظهار کنید که قصد دارید چه کالایی را وارد بازار کنید. البته شما آزاد هستید که دروغ بگویید. در حقیقت، شاید شما در طول بازی مجبور باشید که چندین بار دروغ بگویید!

از بازیکن سمت چپ داروغه شروع کنید و به صورت ساعتگرد ادامه دهید. هر بازیکن تاجر باید تو چشم‌های داروغه نگاه کند و به او بگوید که قصد دارد چه کالاهایی را وارد بازار کند. زمانی که در حال خوداظهاری هستید باید پاکت کارتهای خود را به داروغه بدهید.

توجه مهم: داروغه نمی‌تواند محتویات پاکت را در این مرحله ببیند!

شما هر نوع حرفی در مورد کالایی که می‌خواهید وارد بازار کنید می‌توانید بزنید ولی باید سه قانون زیر را رعایت کنید:

 • شما فقط مجاز به اظهار کردن کالای قانونی هستید. (یعنی نمی‌توانید بگوید می‌خواهم فلان کالای غیرقانونی را وارد کنم)
 • شما باید فقط مجاز به اظهار کردن یک نوع کالا هستید. (یعنی نمی‌توانید بگویید سیب و پنیر می‌خواهم وارد کنم)
 • شما باید حتما تعداد کارت‌های داخل پاکت را درست بگویید.

مثال: ماندانا، به چشم‌های داروغه نگاه می‌کند و می‎‌گوید: «در پاکت من ۴ کارت مرغ است». او گفته ۴ کارت به این خاطر که واقعا ۴ کارت در پاکت وجود دارد (تعداد را نمی‌تواند دروغ بگوید) اما همه آنها مرغ نیستند. در حقیقت، ماندانا فقط دو کارت مرغ دارد. دو کارت دیگر او پنیر و ابریشم است. ابریشم کالای قاچاق است پس در حال او باید در مورد آن دروغ بگوید و نمی‌تواند بگوید که در حال وارد کردن ابریشم هستم. او فقط می‌تواند اظهار به ورود کالاهای قانونی کند. او همچنین نمی‌تواند بگوید که سه یا پنج کالا دارد. چون او باید در هر صورت تعداد کارت‌های داخل پاکت را درست بگوید. همچنین او نمی‌تواند بگوید که دو کارت پنیر و دو کارت مرغ داخل پاکت است. چون او فقط می‌تواند یک نوع کالا وارد کند.

 

مرحله چهارم: بازرسی

در این مرحله، داروغه می‌تواند پاکت‌ها را بازرسی کند.

زمانی که شما نقش داروغه را بازی می‌کنید. باید تصمیم بگیرید که کدام پاکت‌ها را بررسی خواهید کرد. شما می‌توانید همه پاکت‌ها را بررسی کنید یا این که هیچ پاکتی را بررسی نکنید.

قبل از این که یک پاکت را بررسی کنید ممکن است که به یک تاجر مشکوک شده و به او اخطار بدهید. آن تاجر اگر بخواهد می‌تواند به شما پیشنهاد رشوه بدهد تا از بازرسی کردن پاکتش صرف نظر کنید. این رشوه هرچیزی می‌تواند باشد. مثل:

 • طلا
 • کالاهای قانونی که در حجره خودش دارد.
 • کالاهای قاچاقی که در حجره خودش دارد.
 • کالاهای قاچاق یا قانونی که در پاکت محموله‌اش وجود دارد.
 • وعده این که «در آینده جبران خواهد کرد!»

توجه: تاجر نمی‌تواند هیچ کدام از کارت‌های موجود در دستش را به عنوان رشوه به داروغه بدهد.

تا زمانی که داروغه تصمیم قطعی خودش را برای بازرسی کردن یا نکردن از محموله شما نگرفته است، می‌توانید میزان رشوه را کم و زیاد کنید اما وقتی داروغه تصمیم گرفت دیگر نمی‌توان رشوه را تغییر داد.

بعد از این که بحث‌هایتان را کردید و چانه‌هایتان را زدید؛ داروغه می‌تواند تصمیم بگیرد که رشوه شما را قبول کند و اجازه بدهد که محوله شما بدون بازرسی عبور کند (پاکت شما را بدون بازرسی به شما برگرداند) یا این که رشوه را قبول نکند و پاکت شما را بازرسی کند.

 

مثال: داروغه قصد بازرسی پاکت محسن را دارد. محسن می‌گوید: «داروغه صبر کن. من حاضرم که ۵ طلا و دو کارت سیب از حجره‌ام بدهم و در عوض تو محموله من را بازرسی نکن» داروغه نگاه مشکوکی به محموله او می‌اندازد و می‌گوید: «بُکُنش ۸ تا طلا» محسن قبول می‌کند و ۸ طلا و دو کارت سیب از حجره‌اش برمی‌دارد و به داروغه می‌دهد. داروغه پاکت محسن را بدون باز کردن به او برمی‌گرداند.

 

اگر داروغه به محموله شما اجازه عبور داد. شما باید کارت‌های کالاهای قانونی داخل پاکت را به دیگر بازیکنان نشان دهید.

همه کالاهای مجازی که در پاکت شما بوده به حجره شما اضافه می‌شود. آنها را به رو در مقابلتان قرار دهید. همه بازیکنان می‌توانند در هر مرحله از بازی آنها را دیده یا بشمرند.

کالاهای قاچاقی که در پاکت شما بوده، مخفی باقی می‌ماند. شما فقط تعداد کالاهای قاچاقی را که وارد کرده‌اید اعلام می‌کنید ولی نوع آنها را نمی‌گویید. کارت‌های کالاهای قاچاق را به پشت در حجره خود قرار دهید.

 

اگر داروغه محموله شما را بازرسی کند؛ دو اتفاق ممکن است بیفتد:

 • اگر شما حقیقت را گفته باشید و در پاکت دقیقا همان چیزی باشد که شما اظهار کرده‌اید. داروغه باید به خاطر تهمتی که به شما زده، به ازای مجموع اعداد جریمه کارت‌های شما به شما طلا پرداخت کند. کالاهای قانونی شما نیز به حجره‌تان اضافه خواهد شد.
 • اگر شما دروغ گفته باشید و کارت‌های داخل پاکت شما با آن چیزی که در خوداظهاری بیان کرده‌اید تفاوت داشته باشد: ۱٫ همه کالاهایی که شما در موردشان حقیقت را گفته‌اید به حجره شما اضافه می‌شوند. ۲٫ هر کالایی که در مورد آن دروغ گفته باشید؛ مصادره خواهد شد. داروغه آنها را گرفته و بنا بر میل خودش در قسمت سمت راست یا چپ کارت‌های بازی شده قرار می‌دهد. ۳٫ شما باید به خاطر کالاهای مصادره خود به داروغه جریمه پرداخت کنید. این جریمه با مجوع عدد جریمه روی هر کارت که در پایین آن نوشته شده برابر است.

 

راهنمایی: زمانی که به داروغه پیشنهاد رشوه می‌دهید این را به خاطر داشته باشید که در صورت مصادره شدن کالاها باید به اندازه عدد جریمه روی کارت‌ها طلا پرداخت کنید. بعضی وقت‌ها می‌صرفد که مقدار بیشتری به داروغه رشوه بدهید و در عوض او را راضی کنید که پاکت شما را بازرسی نکند!

 

مثال: مینا، سه کارت در داخل پاکت خود گذاشته و در خوداظهاری خود اعلام کرده که سه سیب داخل پاکت دارد. داروغه به او مشکوک نشده و بدون گرفتن رشوه اجازه عبور محموله او را داده است. مینا، پاکت خود را باز می‌کند و معلوم می‌شود که دروغ گفته و علاوه بر دو کارت سیب، یک کارت کالای قاچاق هم داشته است. او دو کارت سیب را در که در موردشان راست گفته، به حجره خود اضافه می‌کند و یک کارت قاچاق را بدون این که نوع کالای آن را مشخص کند به پشت در حجره‌اش قرار می‌دهد.

 

مثال: صادق، همانطور که از اسمش پیداشت انسان صادقی است. داروغه به اشتباه به او مشکوک شده و بعد از بازرسی محموله‌اش مشخص می‌شود که او همانطور که گفته بود چهار مرغ در پاکتش دارد. در این حالت داروغه باید ۸ طلا (دو طلا برای هر مرغ) به خاطر تهمتی که به صادق زده به او پرداخت کند. علاوه بر این صادق، چهار کارت مرغی را که در پاکت داشته به حجره خود اضافه می‌کند.

 

مثال: نازنین، چهار کارت در پاکتش دارد. او در خوداظهاری اعلام می‌کند که چهار کارت سیب در پاکتش هست. داروغه به او مشکوک شده و رشوه را هم نمی‌پذیرد. بعد از بازرسی داروغه متوجه می‌شود که فقط یک کارت سیب در پاکت بوده و کارتهای دیگر یکی پنیر و سه تا نوشابه الکلی! بوده است. چون نازنین در مورد یک کارت سیب راست گفته، می‌تواند آن یک کارت را به حجره خود اضافه کند. اما او در مورد سه کارت دیگر دروغ گفته، پس آن کالاها مصادره خواهند شد. داروغه آنها را در محل کارتهای مصرف شده قرار می‌دهد. حالا نازنین باید به داروغه ده طلا جریمه پرداخت کند. (دو تا برای پنیر به اضافه چهارتا برای کارت‌های نوشابه الکلی)

 

مرامنامه قاچاقچیان:

به صورت عادی، همه معامله‌های شما باید شرافتمندانه باشد. فقط دو استثنا وجود دارد:

 • قول‌هایی که در مورد «جبران کردن و حال دادن در آینده» به دیگران می‌دهید. در صورتی که مربوط به همان مرحله بازرسی که در حال انجام است نباشد؛ الزام آور نیستند و می‌توانید بعدا زیرش بزنید.
 • تاجرها ممکن است به داروغه کالایی را رشوه بدهند که ادعا می‌کنند در پاکتشان وجود دارد. البته مشخص است که آنها می‌توانند در مورد محتویات پاکتشان دروغ بگویند. اگر داروغه این رشوه را قبول کند و اجازه عبور محموله را بدهد؛ فقط در صورتی می‌تواند آن رشوه را بگیرد که آن کالا در پاکت وجود داشته باشد و اگر تاجر دروغ گفته باشد لازم نیست که رشوه را بپردازد.

 

مثال: داروغه تهدید کرده که محموله مریم را بازرسی خواهد کرد. مریم تصمیم می‌گیرد که از این فرصت استفاده کند تا حال احسان (تاجر دیگری) را بگیرد. او این پیشنهاد را به داروغه می‌دهد: «من به تو ۲۰ طلا پرداخت می‌کنم. در صورتی که تو بدون بازرسی محموله من را رد کنی و محموله احسان را بازرسی کنی و هرچقدر هم که رشوه داد قبول نکنی.» داروغه قبول می‌کند. طلاها را از مریم می‌گیرد و محموله او را زیرسبیلی رد می‌کند. حالا داروغه باید طبق قولش، محموله احسان را بازرسی کند و رشوه او را قبول نکند. چون این قول در همین مرحله قابل اجراست و «وعده‌ای برای آینده» نیست.

حالا فرض کنید در دست بعد. احسان معامله دیگری با داروغه انجام دهد: «اگر تو در این دست محموله من را بازرسی نکنی، من در دست بعد که داروغه می‌شوم محموله تو را بازرسی نمی‌کنم» و فرض کنید که داروغه قبول کند. اما وقتی که در دست بعد احسان داروغه شد، می‌تواند تصمیم بگیرد که به قولش وفادار باشد یا نه!

 

مرحله پنجم: پایان راند

زمانی که بازیکنی که نقش داروغه را بازی می‌کرد نوبتش تمام شود؛ نشان داروغه را به نفر سمت چپ خود می‌دهد و او داروغه می‌شود. تمام بازیکنان از انبار کارت برمی‌دارند تا دوباره تعداد کارت‌های توی دستشان ۶تا شود. توجه کنید که داروغه شش کارت از دست قبل دارد. راند بعدی دوباره از مرحله اول یعنی بازار شروع می‌شود.

 

بازی بدون طلا:

ممکن است که شما در طول بازی همه طلاهای خود را از دست بدهید. شما باید از با دادن کارت‌های کالاهای مجاز داخل حجره‌تان، که حداقل ارزشش برابر با بدهی‌هایتان باشد؛ طلبتان را صاف کنید. (چون امتیاز کارت‌ها متفاوت است؛ ممکن است مجبور شوید بیشتر از بدهی‌تان کارت بدهید.این مشکل خودتان است و فرد طلبکار ملزم به پرداخت بقیه پول نیست)

اگر شما به میزان کافی، کالای قانونی ندارید، شما باید کارت‌های کالاهای قاچاق داخل حجره‌تان را رو کرده و به طلبکار بدهید. کسی که این کارت را می‌گیرد آن را به حجره خود اضافه می‌کند.

اگر همه طلاها و کالاهای قانونی و قاچاق خود را برای پرداخت بدهی‌هایتان دادید؛ بقیه بدهی‌ها پرداخت شده در نظر گرفته خواهند شد.

این یک کمک برای تاجرهای برشکست شده است.

 

تمام شدن کارت‌های انبار

در صورتی که کارت‌های انبار تمام شد؛ پنج کارت از روی هر کدام از کارت‌های بازی شده سمت راست و چپ بردارید و بر بزنید و در جای کارت‌های انبار (به پشت) قرار دهید.

 

پایان بازی

وقتی که تمام بازیکنان دو بار نقش داروغه را بازی کردند؛ بازی تمام می‌شود. (در بازی سه نفره، وقتی هر بازیکن سه بار داروغه شد) در پایان راند آخر، تمام بازیکنان تمام کارت‌های مانده در دستشان را در کارت‌های بازی شده قرار می‌دهند. این کارت‌ها هیچ امتیازی برای آنها ندارد.

پس از آن، تمام کارت‌های کالاهای قاچاق خود را رو کنید و امتیاز خود را بنا بر قوانین زیر جمع بزنید:

 • جمع امتیاز تمام کالاهای قانونی و قاچاقی که در حجره شما قرار دارد.
 • جمع تمام طلاهایی که برایتان باقی مانده است.
 • جمع امتیازاتی که به عنوان «پادشاه» یا «ملکه» یک کالا کسب می‌کنید. (جلوتر توضیح داده می‌شود)

کسی که بیشترین امتیاز را به دست آورده باشد بازی را برده است.

اگر دو یا چند نفر امتیاز برابر داشتند؛ بازیکنی که امتیاز کالاهای قانونی او بیشتر باشد بازی را برده است. اگر باز هم مساوی شدند، بازیکنی که امتیاز کالاهای قاچاق او بیشتر است بازی را برده است.

 

بازیکنی که بتواند بیشترین تعداد از یک کالا را به صورت موفقیت آمیز وارد بازار ناتینگهام کند پادشاه آن کالا و نفر دوم ملکه آن کالا نامیده می‌شود. امتیاز پادشاه و ملکه شدن بنا بر جدول زیر محاسبه می‌شود.

 

نوع کالا امتیاز پادشاه امتیاز ملکه
سیب ۲۰ ۱۰
پنیر ۱۵ ۱۰
نان ۱۵ ۱۰
مرغ ۱۰ ۵

 

اگر دو یا چند نفر به مقام پادشاهی رسیدند؛ امتیاز پادشاه و ملکه را جمع بزنید و بین آنها تقسیم کنید. (گرد به پایین). برای نفر دوم امتیازی در نظر نگیرید.

اگر دو یا چند نفر به مقام ملکه رسیدند؛ امتیاز ملکه را بین آنها تقسیم کنید. (گرد به پایین)

 

مثال: محسن بازی را با این کالاها در حجره‌اش به پایان رسانده است: ۴ تا سیب، ۶تا پنیر، ۱نان، ۴مرغ، ۲فلفل، ۱ تیر و کمان. او ۴۲ طلا هم دارد.

بعد از شمارش امتیاز بقیه بازیکنان معلوم می‌شود که او بیشترین تعداد پنیر را در حجره دارد پس او پادشاه پنیرها است. همچنین او و یک بازیکن دیگر متفقن، دومین تعداد مرغ را جمع کرده‌اند. پس آنها ملکه مرغ‌ها هم هستند! و امیتاز ملکه مرغ‌ها بین آنها تقسیم می‌شود. امتیازات محسن به این ترتیب محاسبه خواهد شد:

 

قوانین بازی داروغه ناتینگهام
قوانین بازی داروغه ناتینگهام

 

قوانین بازی پیشرفته:

کالاهای سلطنتی، پرمنفعت‌ترین کالاها هستند که پرنس جان دستور داده که فقط توسط خانواده سلطنتی یا دوستان وفادار او وارد بازار شوند. به همین خاطر این کالاها نیز در حکم کالاهای قاچاق هستند.

برای انجام بازی به صورت پیشرفته؛ دوازده کارت کالاهای سلطنتی را قبل از بر زدن و شروع بازی به مجموعه کارت‌ها اضافه کنید. این کارت‌ها حکم کالای قاچاق را دارند.

در پایان بازی، کالاهای سلطنتی به بقیه کالاهای قانونی شما اضافه می‌شوند و به شما کمک می‌کنند که عنوان پادشاه یا ملکه آن کالا را به دست آورید. هر کالای سلطنتی به اندازه دو یا سه کالای قانونی محاسبه خواهد شد. این عدد بر روی کارت کالای سلطنتی ذکر شده است.

توجه کنید که روی ۶ کارت کالای سلطنتی علامت «۴+» ذکر شده که برای بازی ۳ نفره این کارت‌ها باید کنار گذاشته شود.

مثال: در پایان بازی، مریم ۱۱ کارت پنیر و کوثر ۱۰ کارت پنیر جمع کرده است. در حالت عادی، مریم لقب پادشاه پنیرها را کسب خواهد کرد و ۱۵ امتیاز می‌گیرد در حالی که کوثر فقط ۱۰ امتیاز می‌گیرد. اما یک اتفاق جالب می‌افتد و معلوم می‌شود که کوثر یک کارت پنیر گودا دارد که هر کارتش ۲ پنیر محاسبه خواهد شد. با این حساب او پادشاه شده و مریم ملکه خواهد بود.

 

پیشنهادهایی برای توسعه بازی:

 • اگر برای تصمیم گیری داروغه، زمان در نظر بگیرید بازی جذاب‌تر خواهد شد. مثلا داروغه برای تصمیم گیری خود در مورد هر تاجر فقط یک دقیقه وقت داشته باشد. برای این کار می‌توانید از تایمر استفاده کنید یا اپلیکیشن بازی را از سایت dicetoweressentials.com دانلود کنید.
 • برای جذاب شدن بازی می‌توانید قبل از شروع، ده کارت را به صورت رندوم از بازی خارج کنید.
 • کارت‌های دست تاجرها را به ۷ کارت افزایش دهید. این کار بازی را برای داروغه سخت‌تر خواهد کرد.
 • کارت‌های تبلیغاتی داروغه را که دارای یک بنر آبی رنگ هستند می‌توانید به بازی اضافه کنید. لازم نیست در این حالت هیچ کارتی را از بازی خارج کنید.

 


با تشکر از آقای حسام حیدری که این ترجمه را در اختیار گیمی باکس قرار دادند تا آن را با شما به اشتراک بگذاریم

 

 

 


دانلود فایل PDF قوانین فارسی بازی

دانلود فایل PDF قوانین انگلیسی بازی

خرید بازی از فروشگاه گیمی باکس

منبع: gamybox.ir

برای اطلاع از آخرین اخبار و بروزرسانی ها، کانال گیمی باکس را در تلگرام دنبال کنید:

telegram gamybox

دیدگاهی بنویسید

You must be logged in to post a comment.