قوانین فارسی بازی Johari

ارسال شده در: قوانین بازی | ۰

قوانین فارسی بازی Johari

قوانین فارسی بازی Johari

 

قوانین فارسی بازی Johari توسط تیم گیمی باکس برای شما عزیزان تهیه شده تا قبل از خرید بازی بتوانید از نحوه بازی کردن آن مطلع شوید.

 

نام بازی:  Johari

تعداد بازیکن: ۲ تا ۴ نفر

زمان هر دور از بازی: حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه

محدوده سنی: مناسب ۱۰ سال به بالا

سال انتشار: ۲۰۱۴

دسته بندی Economic ، Set Collection

 

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

جوهری نام یکی از جواهرفروشی های معروف جایپور و بهترین جایی که می توانید از آن جواهر و الماس بخرید است. یاقوت کبود، روبی، الماس و زمرد و طلا همه‌ برای فروش موجود است که مشتری ها رو با درخشش خودشون مجذوب خود می‌کنند. اما مراقب جواهرات تقلبی باشید! به عنوان یک تاجر باهوش باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید جواهرات یکسانی برای فروش داشته باشید و یا تنوعی از الماس های بازار را در مجموعه خود برای فروش بگذارید. به جز همه‌ی این‌ها باید بدانید جواهراتتان را چطور بفروشید تا از فروش آن بیشترین سود را کرده باشید.

 

اجزای بازی:

یک زمین بازی دو تکه

۴ زمین بازی بازیکن‌ها در چهار رنگ مختلف

۴ نشانگر چوبی برای ۴ بازیکن

۱۶ عدد الماس چهار عدد از هر رنگ آبی، قرمز، سبز و بی رنگ

۲۸ عدد کارت اکشن برای ۴ بازیکن

۹۶ عدد کارت الماس که در آن کارت‌های الماس‌ها در چهار رنگ و طلا و کارت اعتبار قرار دارد. الماس های تقلبی با علامت “مامور” مشخص شده است.

۴ کارت کلیت قوانین بازی

۲۴ کارت اشراف زادگان با ۳ طرح متفاوت

یک کارت تبلیغات

 

 

 

چیدمان شروع بازی:

  1. دو تکه زمین بازی را در کنار هم در میانه زمین قرار دهید
  2. کارت اشراف را بر اساس عدد پشت آن‌ها مرتب کنید و سه دسته کارت از آن‌ها بسازید. ۴ کارت اشراف از هر دسته کارت به صورت تصادفی بکشید و بقیه کارت‌ها را از بازی خارج کنید. ۴ کارت اشرافی که شماره ۳ هستند را به پشت در زمین بازی قرار دهید و بعد کارت‌ها ۲ و ۱ را روی آن بچینید. در نهایت دو کارت از روی دسته کارت‌ها کشیده و آن‌ها را به رو در خانه‌های ۴ و ۵ زمین بازی قرار دهید.
  3. کارت الماس‌ها را با هم بر بزنید و به تعداد بازیکن‌ها از آن‌ها کشیده و به رو در قسمت فروشگاه بازی قرار دهید. آن‌ها را بسته به نوعشان در فروشگاه مرتبط با آن نوع جواهر قرار دهید.

سپس۲ کارت دیگر بکشید و به رو در قسمت غرفه‌های بازار قرار دهید.  به این ترتیب برای بازی دونفره ۴ کارت، برای بازی ۳ نفره۵ و برای بازی ۴ نفره ۶ کارت جواهر در بازی داریم. بقیه کارت‌های جواهرات را به پشت در کنار زمین بازی قرار دهید.

  1. هر بازیکن رنگی انتخاب کرده و زمنی بازی خود و ۷ کارت اکشنش را دریافت می‌کند.
  2. هر بازیکن ۴ نشانگر الماس از هر رنگ دریافت می‌کند و آن ها را در جای مناسب خود در زمین خود قرار می‌دهد.
  3. نشانگرهای بازیکن ها را به صورت تصادفی روی هم قرار داده و آن را در نهایت در خانه شماره ۱۵ بخشی از زمین که نشانگر پول است بگذارید.

بازیکنی که مهره‌اش زیر مهره دیگران قرار دارد یکی ا زکارت‌های جواهرات رو شده را برای خود انتخاب کرده و جلوی خود می‌گذارد. بقیه بازیکن‌ها هم به ترتیب از پایین به بالا، همین کار را انجام می‌دهند. حالا می‌توانید بازی را شروع کنید!

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

 

 

هدف بازی:

بعد از ۱۰ روز در بازار به معتبرترین تاجر الماس جایپور تبدیل شوید!

 

کلیت بازی:

هر روز از بازار سه فاز دارد:

  • پر کردن بازار
  • ۳ دور بازارگردی
  • پایان روز بازار

هر بخش در ادامه توضیح داده می‌شود.

 

پر کردن بازار:

در شروع هر روز یک اشراف زاده به بازار می‌آید. همه‌ی اشراف زاده‌ها را در زمین یک خانه به سمت راست حرکت دهید و اشراف زاده جدید را در خانه ۵ بگذارید. اگر یکی از اشراف از خانه ۱ عبور کرد از بازی خارج می‌شود.

سپس بازار و غرفه‌های آن را پر کنید.

به تعداد بازیکن‌ها از دسته کارت جواهرات کارت بکشید و آن را در فروشگاه مربوطه‌ی درست قرار دهید. کارت‌های قبلی همچنان در بازار می‌مانند.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

به هر غرفه بازار یک کارت جواهر از روی دسته کارت‌ها اضافه کنید. به کارت‌های قبلی کاری نداشته باشید. آن ها در غرفه می‌مانند.

اگر دسته کارت جواهرات تمام شده بود، کارت‌های جواهر سوخته شده را با هم بر زده و یک دسته جدید بسازید.

 

 

بازار گردی:

هر روز از بازی ۳ دور بازارگردی دارد. در هر دور، هر بازیکن یک کارت اکشن را به پشت بازی می‌کند. این کارت در محل قرار دادن کارت‌ها در زمین بازی در سمت چپ قرار می‌گیرد. سپس همه‌ی بازیکن‌ها کارت هایشان را همزمان رو می‌کنند.

بازیکنی که بیشترین طلا را داشته باشد شروع کننده بازی است (یعنی بازیکنی که نشانگرش در زمین طلا جلوتر باشد) و اکشن مربوط به کارتش را بازی می‌کند. سپس بازیکنی که بعد از او بیشترین طلا را داشته باشد بازی می‌کند و تا به همین ترتیب همه بازی کنند. اگر دو بازیکن به یک اندازه طلا داشته باشند، اول بازیکنی که مهره اش رو است بازی می‌کند.

برخی اکشن‌ها ممکن است به طلا احتیاج داشته باشند. مقدار آن‌ها روی کارت‌ها نوشته شده و با جا به جا کردن نشانگر طلا در صفحه می‌توان هزینه آن را پرداخت کرد. با قرار دادن کارت خود در اولین بخش زمین بازی خود باید هزینه کامل آن را بدهید ولی با قرار دادن کارت در خانه‌ی دوم دو سکه و در خانه‌ی اول تخفیف کامل می‌گیرید.

برای پرداخت هزینه کارت ها باید نشانگرهایتان را جا به جا کنید. برای آنکه دستتان باشد که چه کسی نوبتش را بازی کرده همیشه نشانگرهای بازیکن‌هایی که بازی کرده‌اند را به ردیف دیگری ببرید.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

این روند را دو بار دیگر تکرار کنید تا یک فاز بازارگردی تمام شود.

حواستان باشد که برخی اشراف قیمت کارت‌ها را پایین می‌آورند ولی هیچگاه قیمت کارت‌ها از ۰ کمتر نمی‌شود.

 

کارت‌های اکشن:

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

خرید (قیمت پایه ۴ طلا)

تمام کارت‌های یکی از خانه‌های بازار و یا غرفه را بردارید و آن را به رو در جلوی خود قرار دهید. کارت‌ها را بر اساس نوعشان جلوی خود مرتب کنید.

از کارت‌های طلا می توانید همان زمان برای جلو رفتن در زمین طلاها استفاده کنید. و یا آن‌ها را نگه دارید تا در زمان فروختن کارت‌هایتان از آن به عنوان کارت همه کاره استفاده کنید.

کارت‌های اعتبار را به پشت نگه دارید. از آن‌ها تنها در پایان بازی و زمان مشخص شدن امتیازها استفاده خواهید کرد.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

بخشش (رایگان)

دو طلا دریافت می کنید. نشانگر طلای خود را دو خانه جلو ببرید.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

 

فروش (قیمت پایه ۲ طلا)

می‌توانید جواهرات خود را از نمایشگاه خود به جواهرسازها و یا مجموعه دارها بفروشید.

برای فروش به جواهرسازها باید یا ۴ ج.اهر مختلف بفروشید و یا ۳ جواهر و یک طلا. ممکن است که جواهرات تقلبی بفروشید. یکی از کارت‌های جواهر فروشخته شده را انتخاب کنید و در زمین اعتبارهای خود آن را به اندازه‌ی عدد نوشته شده در کارت جواهری که انتخاب کرده‌اید جلو ببرید. سپس تمام کارت‌های فروخته شده خود را بسوزانید.

وقتی به مجموعه دار کارت می فروشید می‌توانید چند کارت از یک نوع جواهر بفروشید. تنها زمانی می‌توانید این کار را بکنید که بازیکن دیگری از آن کارت در نمایشگاه خود داشته باشد و تعداد جواهرات شما از آن نوع از همه بیشتر باشد.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

همیشه تعداد جواهرات نوشته شده روی کارت‌ها اهمیت دارند نه تعداد کارت‌ها.

حساب کنید که تعداد الماس‌های شما چقدر بیشتر از نفر دومی است که از آن جواهر بیشتر دارد و به اندازه اختلاف آن در زمین اعتبارهای خود جا به جا شوید.

بعد از هر اکشن فروش بازیکن‌های دیگر جواهرات تقلبی خود را از دست می‌دهند. همه باید کارت‌هایی را که علامت مامور دارد از دسته کارت های خود بسوزانند.

دقت کنید که اگر بازیکنی کارت فروش را بازی کرد ولی نتوانست اکشن آن را انجام دهد محبور نیست که هزینه اکشن را پرداخت کند.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

معامله (قیمت پایه ۳ طلا)

می‌توانید یا با یکی از فروشگاه‌ها و یا با یکی از اشراف معامله کنید.

اگر با فروشگاه معامله می‌کنید تمام کارت‌های یک فروشگاه را بردارید و آن را روی کارت معامله خودب گذارید. تنها پس از پایان این روز می‌توانید این کارت ها را به نمایشگاه خود اضافه کنید. به این ترتیب آن‌ها از دست مامورها در امان هستند ولی نمی‌توانید هم آن‌ها را بفروشید.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

به جای خرید می‌توانید یکی از اشراف را متقاعد کنید که از شما حمایت کنید. برای این کار به اندازه عدد نوشته شده روی زمین بازی زیر یک اشراف زاده جواهر پرداخت کنید. اگر زیادی پرداخت کنید بقیه پولتان را دریافت نمی‌کنید. می‌توایند فورا از توانایی‌هایی که اشراف‌زاده به شما می‌دهد استفاده کنید.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

رشوه ( قیمت پایه ۱ طلا)

با بازی کردن این کارت تا پایان این روز بازار از دست مامورها در امان هستید و به خاطر فروش کارت توسط یک بازیکن دیگر جواهر از دست نمی‌دهید.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

تعویض ( قیمت پایه ۱ طلا)

یکی از کارت‌های خود را با یکی دیگر از کارت‌های مشابه در بازار و یا غرفه‌ها عوض کنید. واضح است که این کار تنها زمانی ارزش دارد که کارت جدیدتان جواهر بیشتری داشته باشد و یا تقلبی نباشد. نمی‌توانید کارت‌هایی که روی کارت معامله قرار دارد را عوض کنید.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

دوباره ( به اندازه قیمت کارت قبلی)

اکشن کارت قبلی که بازی کردید را تکرار کنید. در دور اول بازارگردی نمی‌توانید این کارت را بازی کنید.

 

پایان روز بازار:

اکشن کارت‌هایی که بازی کردید را به دستتان برگردانید. اگر کارت معامله بازی کردید کارت‌های روی آن را بردارید و به نمایشگاه خود اضافه کنید. می‌توانید از کارت‌های طلای روی کارت معامله فورا استفاده کنید و در زمین طلاها جلو بروید.

 

پایان بازی:

بازی در پایان روزی که آخرین اشراف زاده وارد بازار می‌شود به پایان می‌رسد. سپس امتیازهای نهایی محاسبه می‌شود. بازیکن‌ها امتیازهای اعتیار اشراف زادها، کارت‌های اعتبار و نشانگرهای جواهراتشان را با هم جمع می‌کنند تا برنده مشخص شود. بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده و بهترین تاجر جواهر می‌‌شود. ر صوت مساوی بودن امتیازها بازیکنی که امتیاز جواهراتش بیشتر باشد برنده است. اگر باز مساوی بودند بازی چند برنده دارد.

قوانین فارسی بازی Johari
قوانین فارسی بازی Johari

 

 


دانلود فایل PDF قوانین فارسی بازی

دانلود فایل PDF قوانین انگلیسی بازی

خرید بازی از فروشگاه گیمی باکس

منبع: gamybox.ir

برای اطلاع از آخرین اخبار و بروزرسانی ها، کانال گیمی باکس را در تلگرام دنبال کنید:

telegram gamybox

دیدگاهی بنویسید

You must be logged in to post a comment.