راهنما و فایل ساخت بازی TimeLine

ارسال شده در: بازی پرینتی, قوانین بازی | ۰

 

قوانین بازی Timeline

تبریک! شما یک ماشین زمان اختراع کردید. به وقتش از آن برای یاد گرفتن درباره تاریخ پربار این سیاره استفاده خواهید کرد و به بهبود وضع بشر کمک کنید، ولی اول باید با بازار سهام بازی کنید و به طرز خنده‌داری پولدار شوید.

نام بازی: TimeLine

تعداد بازیکن: ۲ تا ۵ نفر

زمان هر دور از بازی: حدود ۳۰ دقیقه

محدوده سنی: مناسب ۸ سال به بالا

دسته بندی : Tile Placement


هیچ چیز به اندازه یک مشت بچه که فکر می‌کنند می توانند یکپارچگی زمان را فقط برای پولدار شدن به هم بزنند جوامع علمی را آزار نمی‌دهد.

ایده اصلی TimeLine این است : شما از ماشین زمان جدید خود استفاده می کنید تا در زمان به عقب برگردید. به جایی که یک کالا مثل نفت یا گندم  تقریبا مجانی است. بعد در زمان پیش می‌روید. به جایی  که آن کالا ارزش زیادی پیدا کرده است. ارزان بخر، میلیون ها دلار(تومان؟!) بفروش. این کار را آن قدر انجام بده تا راضی شوی، یا همه پول ها را به جیب بزنی یا سر از زندان دربیاوری!

متاسفانه وقتی که گذشته را تغییر می‌دهید، آینده هم تغییر می‌کند و همین طور قیمت کالاها. پس نمی توان مطمئن بود که قیمت کالا چقدر شده مگر این به آخر زمان بروید و آن را بفروشید.

خوشبختانه شما یک نقشه از زمان دارید که به سرعت تغییرات را نشان می‌دهد. پس تمام چیزی که نیاز دارید این است که کالاهای ارزان را بردارید، منتظر باشید تا ارزش پیدا کنند و قبل از این که دیر شود آن ها را بفروشید. هر معنی که می خواهد داشته باشد.

 

اجزاء بازی :

دسته کارت ها : کارت‌های بازی TimeLine 54 کارت است که شامل ۴۶ کارت مسیر، یک کارت شروع و هفت کارت پایان است.

موارد دیگری که نیاز دارید عبارتست از : ۲ تا ۵ بازیکن، یک مهره برای هر بازیکن و حدود ۲۰ سنگ رنگی یا ژتون ( یا هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد) در ۴ رنگ مختلف. رنگ های ایده آل قهوی ای برای نفت، زرد برای نان، قرمز برای چغندر قند و سبز برای مواد هسته ای است. چیز دیگری که نیاز دارید راهی برای ثبت امتیاز هاست، مثل یک خنجر تیز و یک تکه چوب یا شاید کمی متمدنانه تر، یک قلم وکاغذ!

بازی :

در بازی گذشت زمان مطرح نیست، زمان را فقط برای جالب‌تر شدن داستان اضافه کرده ایم! موضوع مهم در این بازی خرید کالاها و فروختن آن هاست. شما با استفاده از کارت ها یک مسیر می‌سازید که نشان دهنده طرح کلی زمان است، و بعد در زمان برای پیدا کردن چیزهای با ارزش به عقب و جلو بروید. ارزش چیزها با حرکت شما تغییر می کند. پس باید علاوه بر انتخاب کالاهایی که می خواهید بردارید قیمت ها را هم کنترل کنید.

طلا چیزی است که هیچ وقت ارزشش را از دست نمی‌دهد. پس هدف شما در بازی این است که کالاها را در بازی با طلا عوض کنید.اولین کسی که بتواند ۲۱ طلا بدست بیاورد برنده است.

چیدمان بازی :

هر بازیکن به یک مهره نیاز دارد که نشان دهنده ی ماشین زمان اوست. کارت شروع را پیدا کنید و همین طور ۷ کارت پایان را جدا کنید.یک ردیف از کارت های رو شده درست کنید. برای ۲ یا ۳ بازیکن ۴ کارت، برای ۴ بازیکن ۵ کارت و  برای ۵ بازیکن ۶ کارت. کارت شروع و پایان را در ابتدا و انتهای ردیف بگذارید.

قوانین بازی Timeline

هر کارت مسیر ۴ نقطه دارد که هر کدام روی یکی از  ۴ خط( مسیر) روی کارت  قرار گرفته اند. وقتی که می‌خواهید بورد را بچینید، روی هر نقطه یک سنگ به همان رنگ بگذارید. این سنگ ها نشان دهنده کالاهای مجانی هستند که می توانید بر دارید. مسیرهای متقاطع نشان دهنده عوامل غیرقابل پیش بینی بازار هستند که مدام قیمت ها را بالا و پایین می برند. زمان از چپ به راست حرکت می کند. پس با دنبال کردن خطوط از چپ به راست، می توانید قیمت فعلی هرکالا را متوجه بشوید. در شکل بالا، نفت قیمت ۲، نان ۱، چغندر قند ۳ و مواد هسته ای ۴ است. طول زمان و قیمت هایی  که روی بورد مشخص شده اند اهمیت زیادی ندارند. چیزی که مهم است این است که تغییر دادن زمان قیمت ها را تغییر میدهد.

 

جای‌گیری بازیکن ها :

نفر اول را به طور تصادفی انتخاب کنید. آن بازیکن مهره اولش را روی اولین کارت سمت چپ بعد از کارت شروع می گذارد. یکی از ۴ نقطه روی کارت را انتخاب می کند و سنگ آن را برمی دارد. نوبت به طور ساعتگرد می چرخد. بازیکن بعدی مهره اش را روی دومین کارت می گذارد و به همین ترتیب بازی ادامه پیدا می کند. این حرکت های اول، بر خلاف روال معمول بازی زمان را تغییر نمی‌دهند( به طور معمول در بازی هر وقت یک نفر یک سنگ بر می دارد زمان تغییر می کند). حالا بازیکن ها به نوبت بازی می کنند.

در هر نوبت :

در هر نوبت شما مهره خود را حرکت می دهید. دو نوع حرکت در بازی هست: حرکت داخل یک بازه زمانی یا حرکت محلی( حرکت عمودی) و حرکت در طول زمان یا سفر در زمان( حرکت افقی). هر ستون ردیف عمودی یا ستون از کارت ها یک دوره زمانی (Time Zone) است. همین طور که بازی ادامه پیدا می کند کارت های جدیدی به دوره زمانی اضافه می شوند و وقتی بازیکن ها زمان را تغییر می‌دهند کارت ها به بالا حرکت می‌کنند که روش آن در ادامه توضیح داده خواهد شد. شکل زیر یک بازی در حال اجرا را نشان می دهد. دقت کنید که فضاهای خالی به عنوان خط مستقیم در نظر گرفته می‌شوند.

قوانین بازی Timeline

حرکت محلی(local travel) : وقتی حرکت محلی می کنید، می توانید به هر نقطه ای در دوره زمانی ای که در آن هستید بروید. چه روی آن نقطه سنگی باشد یا نباشد. یا حتی میتوانید از نقشه خارج شوید. اگر از نقشه خارج شوید، یک کارت، بالای ردیف عمودی کارت ها یا پایین آن ردیف، بسته به این که کجا می خواهید بروید اضافه می‌کنید. وقتی کارت اضافه می کنید باید نقطه های آن را با سنگ پر کنید مثل کارت های دیگر. بازیکنی که میخواهد حرکت کند روی یکی از آن ۴ نقطه متوقف می شود، سنگ آن را برمیدارد و زمان را به شرح زیر تغییر میدهد .

سفر در زمان : هر مسیر نشان دهنده یک جهت است که می توانید در آن سفر کنید. وقتی در زمان سفر می‌کنید، می توانید در هر نقطه ای از آن خط که روی آن هستید متوقف شوید. مثل حرکت محلی روی هر نقطه ای که ایستادید، سنگ آن را برمی دارید.

فضای خالی میز پر است از خطوط مستقیم. در حین سفر در زمان می توانید در این فضاهای خالی متوقف شوید و کارت جدید اضافه کنید. مثل سفر محلی، کارت باید در تماس با کارت های دیگر باشد و آن را با سنگ پر کنید و روی آن بایستید.

شما تنها مجاز هستید بین بازه های زمانی موجود سفر کنید. هیچ وقت نمی توانید ازکارت شروع عقب تر و از کارت های پایان جلوتر روید.

اگرچه به ندرت اتفاق می افتد، امکان پذیر است که شما بیش از یک کارت بالاتر یا پایین تر کارت های موجود بروید. اگر خواستید این کار را بکنید، در فضای خالی بین کارت ها  و کارتی که می خواهید اضافه کنید، یک کارت را به پشت قرار دهید تا بتوانید کارت جدید را در تماس با کارت های دیگر بگذارید. از یک کارت به رو نشده میتوان مثل یک کارت رو شده عبور کرد و هر زمان که کسی تصمیم گرفت روی آن بایستید، بایدآن را رو کند.

تغییر زمان : وقتی روی یک نقطه سنگ دار متوقف شدید، سنگ آن را برمی دارید. از این طریق آیتم مورد نظر برای فروش را بر میدارید و از همین طریق شکل بورد را تغییر می‌دهید. با برداشتن یک سنگ، تمام کارت های آن بازه زمانی (ردیف عمودی) را به اندازه یک چهارم کارت یا یک خط به سمت بالا حرکت می دهید. این طور زمان تغییر می‌کند.

 

آمدن روی نقطه های خالی، زمان را تغییر نمی‌دهد. زمان وقت تغییر می کند که چیزی را بردارید. همه کارت های آن ستون به اندازه یک خط به بالا حرکت می کنند.

قوانین بازی Timeline

قوانین دیگر حرکت :

کارت شروع: هیچ وقت نمی توانید روی کارت شروع بروید و یا آن را جابجا کنید.

کارت های پایان: این کارت ها در واقع خطوط تکرار شونده از کارت های مشابه هستند که هر چقدر لازم باشد به بالا و پایین کارت های اضافه می شوند. هر کدام از کارت های پایان نشان دهنده قیمت ۴ کالا به شکل متفاوتی هستند.کارت های پایان هم مثل کارت شروع حرکت نمی کنند. شما می توانید برای فروش کالا به آن ها سفر کنید. برای رفتن به کارت های پایان فقط می توانید از سفر در زمان استفاده کنید و از سفر محلی نمی‌توانید استفاده کنید.

وقتی در مارکت هستید، باید فوراً همه آن کالاهایی را که به آن مارکت وصل هستند بفروشید( با دنبال کردن خط تا کارت شروع) در ازای مقدار طلایی که در مقابل آن مارکت نوشته شده. در مثال تصویر مواد هسته ای به مارکت ۲ طلایی متصل است. اگر به آن مارکت سفر کنید، همه مواد هسته ای خود را  به قیمت هر کدام ۲ طلا می فروشید.

در آخر بازی خیلی از مارکت ها به  چیزی متصل نیستند. برای فروش کالا باید عملاً به آن مارکتی بروید که به یک کالا وصل است، نه این که فقط شماره اش با شماره یک کالا برابر باشد. ( مارکت هایی که به کالاها وصل نیستند جزئی از بازی نیستند). فروش در مارکت چیزی را تغییر نمی‌دهد. مجبور نیستید در مارکت چیزی بفروشید و می توانید همان جا  منتظر بمانید و اگر مایل باشید دور بعد بفروشید. برای مثال منتظر هستید که شماره ۴ که روی آن قرار گرفته اید در دور بعدی به نفت وصل شود. پس به امید فروش نفت در دور بعدی، همان جا بمانید.

بازیکن های دیگر:  می توانید ار روی بازیکن های دیگر رد شوید، ولی نمی‌توانید در یک نقطه با هم بایستید. هر چند در نقطه های مارکت می توان چند نفره ایستاد.

برنده شدن : اولین کسی که ۲۱ طلا بدست آورد برنده است. خواهید فهمید که این بازی نیاز به برنامه ریزی دارد. تنها عنصر شانسی که در بازی هست کارت های جدیدی هستند که اضافه می شوند و حرکت های غیر قابل پیش بینی بازیکن های دیگر.

وقتی به استراتژی فکر می کنید، این را در نظر بگیرید که تغییر زمان همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

راهنمای ساخت بازی:

برای ساخت بازی فایل های مربوط به اجزای بازی را از لینک زیر دانلود کرده و کارت‌ها را چاپ کرده و برش بزنید. این‌ها دسته کارت‌های شما هستند. برای دیگر اجزای بازی می‌توانید از قطعات بازی‌های دیگر استفاده کنید. مثلا مهره‌های را از خیلی از بازی‌های دیگر می‌توانید بردارید و یا خودتان از وسایل دیگری به جای مهره‌ها استفاده کنید. برای سنگ‌ها یا نشانگرهای کالاها هم می‌توانید مثلا از نخود لوبیا و حبوبات دیگر استفاده کنید.

 


با تشکر از آقای دانیال عبداللهی که این ترجمه را در اختیار گیمی باکس قرار دادند تا آن را با شما به اشتراک بگذاریم


لینک دانلود فایل های ساخت بازی

دانلود فایل قوانین فارسی

دانلود فایل قوانین انگلیسی

منبع: gamybox.ir

منتظر بازی های رایگان پرینتی بیشتر از گیمی باکس باشید 🙂

برای اطلاع از آخرین اخبار و بروزرسانی ها، کانال گیمی باکس را در تلگرام دنبال کنید:

دیدگاهی بنویسید

You must be logged in to post a comment.