راهنما و فایل ساخت بازی Bagh Chal (ببرها و بزها)

ارسال شده در: بازی پرینتی, قوانین بازی | ۰

 

بازی Bagh Chal
این بار به سراغ یک بازی پرینتی متفاوت از دسته بازی های انتزاعی رفته ایم. بازیBagh Chal (به معنای حرکت ببرها) یا ببرها و بزها (Tigers and goats) یک بازی سنتی دونفره استراتژی است که ریشه در کشور نپال دارد و هنوز هم در این کشور طرفداران زیادی دارد. اهمیت ویژه این بازی در این است که Asymmetric  یا نامتقارن است. به این معنی که منابع دو طرف بازی ناهمسان هستند و علاوه بر این حتی هدف دو بازیکن هم با هم فرق دارد. در این بازی یک بازیکن ۴ مهره ببر دارد و یک بازیکن دیگر ۲۰ مهره بز و هر کدام هدف متفاوتی را دنبال می‌کنند.  هدف ببر ها شکار ۶ بز (۵ بز در برخی منابع) با پریدن از روی آن هاست؛ در حالی که هدف بزها محدود کردن ببرهاست به شکلی که دیگر نتوانند هیچ حرکتی بکنند.

یک برد چوبی با مهره های برنجی

یک برد چوبی با مهره های برنجی

 

نام بازی: Bagh Chal (Tigers and Goats)

تعداد بازیکن: ۲ نفر

زمان هر دور از بازی: حدود۱۵ دقیقه

محدوده سنی: مناسب ۸ سال به بالا

دسته بندی Strategic, Abstract


راهنمای بازی:

یکی از بازیکنان ۴ ببر را روی برد هدایت می‌کند در حالی که بازیکن دیگر هدایت ۲۰ بز را بر عهده دارد. هدف بازی برای ببرها شکار (پریدن از روی) هر چند بز است که می توانند و برای بزها سد کردن راه ببرهاست به شکلی که دیگر نتوانند حرکت کنند. بازیکن ها باید روی خط ها از یک نقطه به نقطه (محل تقاطع خط ها) دیگر حرکت کنند. ببر فقط می تواند در هر نوبت یک بز را بگیرد یا از روی آن به بپرد و فقط در صورتی می‌تواند این کار را انجام دهد که سمت دیگر مهره بز خالی باشد که مهره ببر بتواند آنجا قرار بگیرد. بزها برای سد کردن بربرها و مانع شدن از حرکت آنها باید نقطه های اطراف ببرها را پر کنند.

شکل زمین بازی bagh chal
شکل زمین بازی bagh chal

برای شروع : چهار ببر در چهار گوشه برد شروع می کنند. در هر نوبت یک بز را می توان در هر نقطه از برد گذاشت. تا زمانی که همه بزها روی برد گذاشته نشوند هیچ بزی اجازه حرکت ندارد. یک ببر در هر نوبت می‌توانند در طول خط ها حرکت کند یا روی یک خط مستقیم از روی بزها بپرند وقتی یک ببر از روی یک بز می پرد، بز از برد حذف می شود نوبت هر بازیکن با حرکت دادن یک مهره از یک نقطه به نقطه دیگر به پایان میرسد.

برای برنده شدن : ببر ها با حذف کردن ۶ بز برنده می‌شوند( ۵ بز در بعضی منابع). بزها با جلوگیری کردن و مانع شدن از حرکت  ببرها.

قوانین بازی bagh chal
قوانین بازی bagh chal
راهنمای ساخت بازی:

برای ساخت بازی فایل های مربوط به اجزای بازی را از لینک زیر دانلود کرده و کارت‌ها و مهره‌ها را چاپ کرده و برش بزنید. خیلی ساده!


با تشکر از آقای دانیال عبداللهی که این ترجمه را در اختیار گیمی باکس قرار دادند تا آن را با شما به اشتراک بگذاریم


لینک دانلود فایل های ساخت بازی به همراه قوانین انگلیسی

دانلود فایل قوانین فارسی

مشاهده اطلاعات بازی در سایت Boardgamegeek

منبع: gamybox.ir

منتظر بازی های رایگان پرینتی بیشتر از گیمی باکس باشید 🙂

برای اطلاع از آخرین اخبار و بروزرسانی ها، کانال گیمی باکس را در تلگرام دنبال کنید:

دیدگاهی بنویسید

You must be logged in to post a comment.